نرخ تبدیل وب سایت چیست؟ - رسام وب
عکاسی صنعتی
طراحی تور مجازی در تبریز
اکتبر 30, 2016
طراحی لوگو در تبریز
طراحی لوگو تبریز
نوامبر 7, 2016

بررسی رفتار بازدید کننده گان سایت

ضریب تبدیل یک سایت

به زبان ساده در تجارت و بازاریابی اینترنتی نرخ تبدیل یعنی نسبت تعداد بازدیدکننده­ های که وارد یک وب سایت می شوند و واقعا اقدام به کاری می­کنند به افرادی که وارد می­شوند و هیچ­ کاری انجام نمی دهند. اهدافی که برای تبدیل یک بازدیدکننده در نظرگرفته می­ شود تنها به خرید کردن خلاصه نمی شود. این اهداف می تواند شامل فروش، دانلود، شرکت در نظرسنجی و یا عضویت در وب سایت نیز باشد. آمارها نشان می دهد که درصد بالایی از وب سایت ها تمام تلاش خود را بر روی افزایش تعداد بازدیدکننده ها می گذارند و از نسبت تبدیل سایت خود دراهداف مختلف کاملا ناآگاه هستند. در حقیقت برای موفقیت و افزایش درآمد تنها تعداد بازدیدکننده ها کافی نیست. برای مثال یک وب سایت با 1000 بازدیدکننده در روز و 10 مشتری دارای نسبت تبدیل 1%  در زمینه خرید محصولات است و به اندازه یک وب­سایت با 2000 بازدیدکننده و 20 مشتری درآمد دارد. پس شما باید علاوه بر افزایش بازدیدکننده به فکر جذب مشتری­ باشید و با روش های گوناگون امکان خرید محصولات و دریافت خدمات را افزایش دهید. در این مقاله تلاش می کنیم روش هایی ارائه دهیم که علاوه بر افزایش بازدیدکننده های یک وب سایت، سبب رشد تعداد کاربران هدف نیز بشود و در نتیجه موجب بالاتر رفتن نرخ تبدیل گردد.

 

اهمیت نرخ تبدیل

اگر یک مدیر از نرخ تبدیل وب سایت خود اطلاعی نداشته باشد چطور می تواند برای رشد و توسعه کار خود برنامه ریزی کند؟ درآمد خود را چگونه افزایش می دهد؟ و اصلا بر چه منبا و براساس چه آماری و در کدام قسمت می خواهد تغییراتی در کار خود ایجاد کند؟ در واقع نرخ تبدیل چیزی فراتر از سنجش میزان درآمد است. نرخ تبدیل نشان دهنده میزان پاسخگویی یک وب سایت به نیازهای کابران است. در هر وب سایت تجاری هدف تبدیل کاربر به خریدار است و در هر مرحله از کار اگر مشکلی ایجاد شود موجب از دست رفتن مشتری می شود. در واقع یک کاربر زمان بسیار اندکی را به مرور یک وب سایت اختصاص می دهد و طراحی وب سایت باید به گونه ای باشد که در همین زمان اندک کاربر به آسانی به اهداف خود برسد. خواه این هدف خرید یک محصول باشد و یا یافتن یک نرم افزار و دانلود آن. جذب بیننده به یک سایت کار پرهزینه ایست. مدیران سایت برای رسیدن به این هدف با استفاده از تبلیغات و اصول سئو و صرف هزینه های زیاد تلاش می کنند بر تعداد بازدیدکننده های روزانه خود بیافزایند اما گاهی به دلیل وجود مشکلاتی بسیار ساده در رابط کاربری، فرآیند تبدیل به خوبی انجام نمی شود و نرخ تبدیل تغییر چندانی نمی کند.

علاوه بر این باید به خاطر داشت که بهبود نرخ تبدیل همانند افزایش تعداد بازدیدکننده ها یک فرآیند پایان ناپذیر است. وجود رقیبان، طرح ایده های جدید، پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان همگی موجب تغییر در نیازها و سلایق کاربران اینترنتی می شود. پس باید دائما عملکرد وب سایت، رفتار مشتریان و تغییرات وب سایت های رقیب را تحلیل و بررسی کرد.

 

راهکارهای برای افزایش نرخ تبدیل

 • تحلیل کنید

همواره باید عملکرد وب سایت و رفتار کاربران را بررسی کنید و قسمتهایی که موجب کلافگی و خروج کاربر از سایت می شود را شناسایی و رفع نمایید. در این قسمت می توانید از کاربر نیز کمک بگیرید و با استفاده از فرم های نظر سنجی از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده کنید، هرچند آمارها نشان می دهد درصد اندکی از کاربران وقتی برای اینکار می گذارند اما استفاده از این روش بی فایده نیست. همچنین باید دائما با تغییرات هماهنگ باشید و وب سایت های رقیب خود را مورد تحلیل قرار دهید. از نقاط ضعف آنها برای پرورش ایده های خود استفاده کنید و از نقاط قوتشان را نیز به شکلی صحیح برای پیشرفت خود استفاده کنید.

 • از مشتریهای خود سوال کنید

در مورد مسائلی که مطمئن نیستید و یا دوست دارید بیشتر بدانید با استفاده از نظرسنجی اطلاعات خود را کامل کنید. با توجه به اینکه پاسخگویی به سوال تشریخی زمان زیادی نیاز دارد، سعی کنید از سوالهای چندگزینه ای با جواب های ساده و بی ابهام استفاده کنید. پاسخ های طراحی شده می تواند در مورد اهداف بازدیدکنندگان از مراجعه به وب سایت و انتظارات و مشکلاتی که ممکن است با آنها مواجه شوند باشد. همچنین به یاد داشته باشید پاسخ های که از مشتری ها دریافت می کنید بسیار با ارزش هستند و زیرا نشان دهنده سلایق و تفکرات است پس با ارائه خدمات و محصولات رایگان و امتیازهایی مانند کد تخفیف در ازای پر کردن پرسشنامه هم می توانید از مشتریان قدردانی کنید و هم تعداد بیشتری را به شرکت در این نظرسنجی ها ترغیب نمایید

 

 • از تغییرات ناگهانی در وب سایت خوددداری کنید

طراحی جدید و تغییر ناگهانی صفحات وب سایت ریسک بسیار بزرگی است. تغییرات را در مقیاس کوچک و قدم به قدم انجام دهید و بازخورد را مورد بررسی قرار داده و اگر نتایج مطلوب را دریافت کردید این کار را ادامه دهید. تغییرات ناگهانی بر روی وب سایت گاهی درصد قابل توجهی از تعداد بازدیدکنندگان و مشتری ها را کاهش می دهد. زیرا بخشی از مشتری های شما با پلتفرم قبلی به راحتی کار کرده اند و حال با طراحی جدید کاملا نا آشنا هستند.

 

 • وب سایت را ساده طراحی کنید

کاربران اینترنتی معمولا صبر و حوصله زیادی ندارید! و پس از مرور چند صفحه از وب سایت شما اگر به چیزی که نیاز دارند نرسند از وب سایت شما خارج می شوند و به همین راحتی نرخ تبدیل سایت را کوچک و کوچکتر می کنند. سیستم جستجو و گردش در سایت را ساده کنید. یا وقتی یک کاربر قرار باشد از سایت شما خرید کند به دنبال دکمه یا لینک خرید می گردد. این دکمه یا لینک باید در دسترس و در چند جای مختلف در صفحه قرار گیرد. هرچقدر فرآیند خرید ساده تر باشد احتمال تبدیل بازدیدکننده به خریدار افزایش می یابد. برای مثال سایت های تجاری مانند Amazon و یا ebay سایت هایی با گرافیک بسیار زیبا و جذاب نیستند اما در مقابل با فرایند ” خرید با یک کلیک ” تعداد مشتریان خود را روز به روز افزایش داده اند.

علاوه بر این، کاربران برای خرید یک محصول نیاز به اطلاعات دقیق و صحیحی از آن دارند. اطلاعاتی مانند عکس، مشخصات فنی، رنگ بندی، قیمت و مدت زمان خدمات پس از فروش همگی در افزایش خرید یک کالا یا دریافت خدمات موثر است. یک کاربر حتی اگر در مراجعه اول به سایت شما، محصول مورد نظر را خریداری نکند مشخصات آن را تا مدت ها در خاطر خواهد داشت. پس به راحتی آن را با محصولات مشابه مقایسه خواهد کرد و اگر کالای شما دارای کیفیت و قیمت مناسب تری باشد به احتمال زیاد دوباره به سایت شما مراجعه و آن کالا را خریداری خواهد کرد.

 

 • تبلیغ کنید

یکی از اصول تجارت خواه به شکل سنتی و یا به شکل مدرن و الکترونیکی تبلیغات هدفمند است. تبلیغات هم میزان بازدیدکننده ها را افزایش می دهد و هم به افزایش مشتری ها کمک می کند و به مرور زمان درامر برندینگ اثر زیادی می گذارد. شما برای تبلیغ باید هزینه پرداخت کنید اما اگر در یک سایت که کاربران آن ارتباط چندانی با محصولات شما ندارند این کار را انجام دهید نرخ تبدیل وب سایت شما تغییر چندانی نخواهد کرد. برای مثال تصور کنید که وب سایت شما ماشین آلات کشاورزی مدرن را عرضه می کند. تبلیغ وب سایت و محصولات شما در یک سایت که عمدتا کاربران آن را بانوان تشکیل می دهد موجب می شود که بازدیدکننده های سایت شما کالایی خریداری نکنند. همچنین می توانید با توجه به نوع محصولات وب سایت خود، با سازمان ها و ارگانهای مختلف وارد مذاکره شوید و با در اختیار قراردادن کد تخفیف به شاغلین این سازمان ها مشتری ها و درآمد خود را افزایش دهید.

 

 • سرعت سایت خود را افزایش دهید

به منظور افزایش تعداد بازدیدکننده و مشتری، صفحات یک سایت تجاری باید با سرعت بالایی باز شوند. کندی سرعت موجب می شود تا کاربر از خیر خرید محصول مورد نیاز خود بگذرد و از سایت شما خارج شود. به طور معمول گرافیک ها موجب کاهش سرعت می شوند. تلاش کنید تا تصاویر بکار رفته در طراحی سایت علاوه بر زیبایی موجب کاهش سرعت باز شدن صفحات نشود.

 

 • موجب کلافگی بازدیدکننده نشوید

من به عنوان یک کاربر صفحات pop-up را بدون در نظر گرفتن محتوای آنها تنها یک مزاحم برای مرور  صفحات یم وب سایت می دانم.  این کار باعث کلافگی کاربر می شود. حتی در مواقعی که کاربر تلاش می کند به سرعت این صفحات را ببندد امکان دارد سهوا صفحه اصلی سایت شما را نیز  بسته شود و با توجه به خاطره ناخوشایند چند لحظه قبل احتمال بازگشت دوباره آن کاربر به سایت شما کم می شود. بد نیست کمی خود را جای بازدیدکننده بگذاریم

 

 • با مشتری صادق باشید

صداقت و راستگویی در هر کاری موجب پیشرفت می شود. برای مثال مشخصات کالا را به طور دقیق نشان دهید، اگر کالایی را در موجود ندارید در ابتدای فرآیند جستجو و پیش از شروع خرید آن را به بازدیدکننده اطلاع دهید. وقت کاربران را نگیرید این کار موجب عدم اطمینان کاربر به وب سایت شما می شود. همچنین هزینه حمل و ارسال را نیز پیش از پایان فرایند خرید به مشتری اعلام نمایید.

 

 • اطمینان بازدیدکنندگان را جلب کنید

پیش از اینکه کاربران اطلاعات خود مانند ایمیل، آدرس پستی و شماره تلفن همراه خود را در اختیار سایت شما قرار دهند لازم است به آنها اطمینان دهید که این اطلاعات کاملا محفوظ خواهد بود تا سوظن ها برطرف شود. برای مثال در قسمت “درباره ما” آدرس پستی و شماره تماس های ثابتی را برای پیگیری های احتمالی قرار دهید. بدون تایید مشتری به شماره تلفن همراه و ایمیل او پیغام تبلیغاتی ارسال نکنید. همچنین لزومی ندارد تا مشتری برای یک خرید ساده حتما فرم عضویت و ثبت نام در سایت را پر کند. بهتر است برای عضویت در سایت به جای اجبار از تشویق استفاده کنید. به عنوان مثال برای عضویت در سایت یک کد تخفیف و یا یک محصول رایگان را به مشتری ارائه دهید و یا آنها را در یک قرعه کشی بزرگ و واقعی شرکت دهید. با این کار هم مشتری های ثابت خود را افزایش داده اید و هم خاطره خوبی را از سایت خود در ذهن مشتری باقی می گذارید.

 

 • طراحی حرفه ای

یک نام خوب و مرتبط با نوع فعالیت خود را به روی سایت بگذارید. سایت شما باید به گونه ای طراحی شده باشد که در یک نظر زمینه کاریتان را به بازدیدکننده معرفی کند. در واقع محتوای صفحه اصلی سایت باید به کاربر القا کند که در این زمینه حرفه ای هستید و می تواند به شما اعتماد کند. این کار در افزایش نرخ تبدیل تاثیر زیادی دارد. علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که وب سایت طراحی شده در تمام موررگرها به درستی باز شده و فرآیند خرید از آغاز تا پایان به سرعت خوبی انجام می شود.

 

 • در یاد مشتری ها باقی بمانید

مشتری اگر از خرید خود راضی باشد احتمال اینکه مجددا به سایت شما مراجعه کند بسیار زیاد است. بهتر است وضعیت کالای سفارشی مشتری را از طریق پیام کوتاه یا ایمیل به او اطلاع دهید. همچنین می توانید با دادن یک کد رهگیری در انتهای فرآیند خرید این امکان را برای مشتری ایجاد کنید تا با وارد کردن کد پیگیری از وضعیت کالای خود مطلع شود. همچنین راه های گوناگونی را برای پرداخت هزینه خرید به مشتری ارائه دهید.

در انتها این را هم در نظر بگیرید که نرخ تبدیل سایت های تجارت الکترونیک با توجه به نوع فعالیتی که می کنند استانداردهای متفاوتی دارد. برای مثال در تجارت مد، لباس، لوازم خانه و آژانسهای مسافرتی این نرخ بین 2 تا 2.2 درصد و برای صنایع الکترونیک این نرخ در حدود 1% است

4 دیدگاه ها

 1. وبمستر گفت:

  مطالبتون کاربردی و متنوع هستش تبریک می گم

 2. مناقصه گفت:

  ممنون این مطلبون هم عالی بود

 3. مناقصات گفت:

  با تشکر از اطلاعات که قرار دادید

 4. محمود گفت:

  ممنون مطلب خوبی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *