طراحی سایت خبری - رسام وب

طراحی وب سایت خبری

طراحی سایت خبری

یک سایت خبری چه ویژگی هایی دارد؟ پراکندگی و دسته بندی محتوا در یک سایت خبری چگونه باید باشد؟ طراحی یک سایت خبری باید به چه شکلی باشد؟چه افزونه هایی باید در یک سایت خبری وارد شود؟

ریچارد گرین روزنامه نگار حرفه ای در BBC، CNN و پراگ پست با 15 سال سابقه روزنامه نگاری معتقد است که یک وب سایت خبری باید به گونه ای طراحی شود تا خواننده آنچه را که به دنبالش است به راحتی پیدا کند. مطالب موجود در سایت چه متن های بلند و کوتاه باشند و چه عکس و ویدئو باید به آسانی توسط بازدیدکننده درک شود.

تفاوت طراحی مجلات اینترنتی و سایت های خبری در گستره موضوعاتی است که می توانند پوشش دهند. به طور معمول بخش زیادی از مطالب وب سایت های خبری را موضوعات سیاسی به خود اختصاص می دهند. حال آن که در مجلات اینترنتی تمام موضوعات و شاخه ها متفاوت است.

وب سایت های خبری معمولا بازدیدکنندگان زیادی دارند و در موتورهای جستجو دارای رتبه های خوبی هستند و بهینه سازی سایت در این سایت ها بسیار پر اهمیت است. این وب سایت ها به دلیل محتوای متنی معمولا غیرتکراری و به روز رسانی های پیوسته و با فاصله زمانی چند دقیقه در بسیاری از جستجوهای متنی در لینک های اول لیست نتایج قرار می گیرند. در واقع رتبه وب سایت های خبری علاوه بر طراحی گرافیکی به محتوای آن نیز بسیار وابسته است، زیرا بازدیدکنندگان یک وب سایت خبری باید از محتوای اخبار نیز راضی باشند تا دوباره به آن وب سایت بازگردند. پس می توان نتیجه گرفت که وب سایت های خبری با توجه به ویژگی هایی که دارند می توانند تبلیغات و آگهی های بسیاری از سازمان ها، شرکت ها و فروشگاه های آنلاین را جذب خود کنند. در نتیجه منبع درآمد بسیار خوبی به حساب می آیند. اما یک وب سایت خبری موفق دقیقا چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

نکات تخصصی که در طراحی یک وب سایت خبری باید در نظر گرفت

 1. در ابتدا بدانید که یک وب سایت خبری ظاهر پیچیده و چندان زیبایی ندارد اما باید به گونه ای طراحی شود تا خواننده اخبار مورد نظر خود را به راحتی پیدا کند. در حقیقت محتوا و نظم در یک وب سایت خبری بیش از زیبایی و گرافیک مخاطب را جذب می کند.که این عوامل در طراحی سایت و رابط کاربری سایت باید در نظر گرفته شود.
 2. امروزه بخش زیادی از کاربران اینترنت از موبایل های هوشمند برای مرور صفحات استفاده می کنند. بنابراین یک وب سایت خبری برای افزایش تعداد بازدید کنندگان خود باید قابلیت نمایش در موبایل و تبلت را نیز داشته باشد.
 3. وب سایت های خبری برخلاف بسیاری از وب سایت های دیگر شلوغ و مملو از عکس و متن هستند. اما در عین حال باید نظم و قالب خاص و همیشگی داشته باشند، در نتیجه چون کاربران این وب سایت ها به دفعات مختلف و گاهی به صورت روزانه از آنها بازدید می کنند به این شلوغی عادت کرده و با توجه به نظم و قالب همیشگی آن به راحتی می توانند در آن به خواندن اخبار مشغول شوند. در واقع این ازدحام ناشی از حجم فراوان اخباری است که این وب سایت ها باید هر لحظه پوشش دهند و تا حدودی جذب کننده نیز هست، زیرا کاربران وب سایت های خبری به جای جستجو علاقه دارند در همان صفحه ابتدایی به دنبال بخشی از اخبار مورد نظر خود بگردند
 4. وب سایت های خبری گزینه های مناسبی برای تبلیغات هستند زیرا بازدیدکننده های فراوانی دارند. معمولا این تبلغات در حاشیه های صفحه قرار می گیرند و با قسمت های خبری تداخلی ندارند.
 5. با توجه به ازدحام فراوان صفحه نخست یک وب سایت خبری باید تلاش کرد تا کاربر به راحتی بتواند اخبار مورد نظر خود را پیدا کند. دسته بندی اخبار براساس موضوع آنها می تواند در این زمینه موثر باشد. این دسته بندی ها می تواند برای اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی، بین المللی و ورزشی باشد. بنابراین باید در طراحی وب سایت بخش هایی را برای این موضوعات به صورت جداگانه اختصاص و با توجه عناوین، اخبار را در آنها قرار دهید.
 6. علاوه بر موضوعات اصلی باید بخشی را برای معرفی پر بازدیدترین اخبار نیز اختصاص دهید. این بخش می تواند اخبار پر بازدید طی روز، هفته، ماه و سال گذشته را به بازدیدکنندگان معرفی کند.
 7. خوانندگان یک وب سایت خبری دوست دارند در پایان مطالب نظر خود را ارائه دهند. بنابراین در پایان هر خبر قسمتی را برای ثبت نظرات اختصاص دهید. این نظرات را در صورت امکان منتشر کنید و در کنار هر یک از آنها دکمه های مثبت و منفی قرار دهید تا کاربران دیگر به این نظرات رای دهند. همچنین امکان ثبت پاسخ به نظرات را برای سایر کاربران نیز فراهم کنید. در واقع مشارکت بازدیدکنندگان در یک وب سایت خبری موجب افزایش تعداد کاربران آن خواهد شد.
 8. گاهی می توانید در مورد موضوعاتی که در شبکه های اجتماعی و میان مردم به سوژه ای داغ تبدیل شده، نظرسنجی انجام دهید. در واقع این هم بخشی از مشارکت کاربران محسوب می شود.
 9. یک بخش را به معرفی پربحث ترین عناوین اختصاص دهید و کاربران را به مشارکت در بحث تشویق کنید. این کار موجب محبوبیت وب سایت شما می شود.
 10. مدیران یک وب سایت خبری باید سعی کنند در کنار بازتاب صحیح و کامل اخبار، کمی فضا را نیز تغییر دهند. به این منظور می توانند بخش های طنز، کاریکاتور و تحلیل های جذاب روزانه را به وب سایت خود اضافه کنند. این بخش ها همواره بازدیدکنندگان ثابت فراوانی دارند.
 11. همچنین با توجه به زمان زیادی که کاربران در وب سایت های خبری سپری می کنند، می توان با قراردادن یک بخش وب گردی در قسمتی از وب سایت خود هم موجب افزایش زمان ماندگاری بازدیدکنندگان خود شوید و هم از این طریق سایت هایی که لینک مطالب آنها را در این بخش آورده اید کسب درآمد کنید. این بخش می تواند به صورت مختصر تمام عناوین را پوشش دهد و یا به طور کامل بخش هایی مانند علم و فناوری، آشپزی، روانشناسی و داستان کوتاه را در خود جای دهد.
 12. یک وب سایت خبری موفق و بین المللی باید توانایی ارائه سرویس به زبان های رایج مانند عربی و انگلیسی را داشته باشد. این کار موجب افزایش تعداد مخاطبان و پر آوازه شدن یک سایت می شود.
 13. معمولا هر روز یک اتفاق یا صحبت خاص موجب شکل گیری اخباری داغ و خواندنی می شود. کاربران اینترنت سعی می کنند تا به سرعت این اخبار را مطالعه کنند. در نتیجه وقتی وارد وب سایت خبری شما می شوند باید این اخبار را بدون جستجو فورا مشاهده کنند، پس می توانید تازه ترین اخبار را به صورت اسلاید شو در صفحه اصلی سایت خود نمایش دهید.
 14. در اخبار رادیو و تلویزیون بخش اوقات شرعی و پیش بینی آب و هوا نیز طرفداران خاص خود را دارد. مدیران وب سایت های خبری نیز می توانند با قرار دادن این بخش ها در قسمت هایی از وب سایت خود مخاطبان بیشتری را جذب کنند
 15. گاهی کاربران اینترنت با توجه به کار خود و یا بخاطر علایق شخصی دوست دارند اخبار گذشته را نیز بخوانند. شما می توانید یک بخش جستجو نیز برای این کار طراحی کنید. هرچقدر که این بخش نتایج مطلوب تری ارائه دهد مدت زمان ماندگاری کاربر در وب سایت افزایش می یابد.
 16. بخش عکس های تصادفی یا خبرهای تصادفی هم از موارد محبوب در یک وبسایت خبری است که معمولا بازدید خوبی دارد با اندیشیدن به ساخت این بخش در صورتی که می خواهید وبسایتتان پرو پیمان باشد می توانید به بازدید بالای سایت خبری خود کمک کنید.
 17. بخش داغ ترین مطالب که مربوط به پربازدیدترین خبرهایی است که مردم در یک هفته ی گذشته دیده اند توجه بالایی جلب می کند،تجربه و روانشناسی مردم نشان می دهد که عموم مردم علاقه ی خاصی دارند که بدانند دیگران توجهشان بیشتر از هر چیز به چه سمتی جلب شده است.

 

 نکات عمومی که در طراحی یک وب سایت خبری باید در نظر گرفت

 1. بازدیدکنندگان وب سایت های خبری معمولا زمان زیادی را به مرور اخبار اختصاص می دهند. پس در طراحی وب سایت از رنگ هایی استفاده کنید که موجب خستگی چشم کاربران نمی شوند، یکی از مهمترین مسایلی که در مورد این وبسایت ها وجود دارد اندیشیدن به روانشناسی رنگ های به کاررفته در سایت است.
 2. با توجه به حجم زیاد مطالب، عکس ها و ویدئو ها وب سایت خبری باید سرعت بارگزاری خوبی داشته باشد. به یاد داشته باشید که وب سایت های خبری فراوانی وجود دارند. پس با کمی نقص در طراحی ممکن است مخاطبان خود را از دست بدهید، به این مهم دقت داشته باشید.
 3. عمده محتوای یک وب سایت خبری متن ها هستند. در نگارش متون دقت کافی را داشته باشید. سعی کنید مطالب را با فونت و اندازه مناسب و با رنگ قابل تشخیص به کار ببرید. در نظر داشته باشید بخشی از مخاطبان وب سایت شما میان سالان هستند که کمی در بینایی مشکل دارند. در واقع اگر از فونت ناخونا و سایز نامتعارف استفاده کنید به سرعت این مخاطبان را از دست خواهید داد.
 4. سعی کنید تصاویر به کار رفته در اخبار کیفیت بالایی داشته باشند. این تصاویر ارزشی معادل با خبر دارند و در جذب مخاطبان تاثیر بسزایی خواهند داشت.

وقتی به ساختار و شکل یک سایت خبری خارجی نگاه می کنیم می توانیم بسیار خوب به رصد و مدیریت نیازمندی ها در این سایت ها پی ببریم. مطمئنا مهندسی نرم افزاری درست به همراه آمیختگی رنگ و شکل و محتوایی می تواند تاثیر بسزایی در جذب مخاطب بالقوه داشته باشد و آینده ی خوبی برای سایت رقم بزند.