طراحی وب سایت انتشارات | رسام وب

طراحی سایت انتشارات

طراحی سایت انتشارات

کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی تقریبا در زندگی بیشتر انسان ها وجود داشته. افراد با توجه به شغل، مهارت و علایق خود اقدام به خرید و مطالعه کتاب می کنند. بنابراین ناشران کتاب با طیف گسترده ای از افراد با سنین مختلف و سلایق گوناگون مواجه هستند و این به معنای بازاری وسیع برای فعالیت و تلاش فراوان برای پاسخ به این نیازهاست.با شکل گیری تجارت الکترونیک و فروشگاه آنلاین، صنایع مختلف اینترنت را یک محیط موثر برای تبلیغ و افزایش فروش خود یافتند. صنعت نشر نیز با گذشت زمان از شکل سنتی خارج شده و ساز و کاری مدرن به خود گرفته. وب سایت های انتشارات در این زمینه نقش مهمی دارند و چنانچه به خوبی طراحی و پیاده سازی شوند می توانند موجب رونق کسب و کار صاحبان انتشارات گردند.در طراحی سایت هر کسب و کاری مواردی لازم است معمولا در طراحی یک وب سایت انتشاراتی رعایت نکاتی ساده موجب بهبود در عملکرد و افزایش در آمد و همچنین گامی بزرگ در جهت برندینگ کردن نام تجاری می شود.

نکات تخصصی که در طراحی وب سایت انتشارات باید رعایت کرد

 1. دسته بندی موضوعی: کتاب ها را بر اساس موضوع آنها دسته بندی کنید، این کار علاوه بر کاهش اتلاف وقت و افزایش رضایت بازدید کننده، موجب می شود کاربر به راحتی بتواند کتاب هایی با موضوعات مشابه را با هم مقایسه کند. این موضوعات می تواند شامل ادبیات ایران، ادبیات جهان، تاریخی، تاریخی، روانشناسی، کودکان، طنز، شعر، فلسفه، داستان و زندگینامه ها باشد.
 2. معرفی کتب پرفروش: برای جذب مخاطبان بیشتر و افزایش فروش می توانید در صفحه اصلی وب سایت و در قسمتی که مورد توجه بازدیدکنندگان است کتاب های پر فروش را به خوانندگان معرفی کنید.
 3. اعلام برنامه نمایشگاه ها: نمایشگاه ها فرصت مناسبی برای معرفی کار منتشر شده به مخاطبان و افزایش میزان فروش است. بنابراین در قسمتی از وب سایت که توجه بازدیدکنندگان را به خوبی جلب می کند اطلاعات دقیقی در رابطه با این نمایشگاه ها و غرفه های مربوط به انتشارات خود مانند تاریخ، ساعات برگزاری، آدرس محل برگزاری و شماره و محل غرفه را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.
 4. فروش آنلاین: فروشگاه اینترنتی تلاش می کند تا فرآیند خرید را برای کاربران خود ساده تر و جذاب تر کنند. باید توجه داشت به بخشی از کاربران با توجه به موقعیت شغلی، جسمی و یا مکانی خود امکان مراجعه به کتابفروشی ها را ندارند. پس وب سایت های انتشارات می توانند با قرار دادن بخش فروش آنلاین، خرید کتاب را برای مخاطبان راحت تر و جذاب تر کنند.
 5. ارائه خلاصه کتاب: مشتریان دنیای کتاب دوست دارند پیش از خرید کمی در رابطه با یک کتاب بدانند. در واقع علاوه بر پیشنهاد اطرافیان و نام نویسنده و یا مترجم، مطالعه قسمت هایی از یک کتاب می تواند می تواند در تصمیم گیری و میزان رضایت آنها از خرید موثر باشد. مدیران یک وب سایت انتشارات می توانند با قرار دادن بخشی از آثار خود و امکان دانلود آنها بر روی سایت، بازدیدکنندگان بیشتری را به مشتری تبدیل نمایند و در نتیجه نرخ تبدیل وب سایت خود را افزایش دهند.
 6. فروش و ارسال به خارج از کشور: با توجه به میزان قابل توجه مطالعه کتاب در کشورهای خارجی به خصوص اروپا و امریکا می توان نتیجه گرفت که ایرانیان ساکن در این کشورها مشتریان پر و پا قرص کتاب های فارسی هستند اما با توجه به محدودیت های موجود دسترسی آنها به کتب بسیار مشکل است. مدیران وب سایت های انتشارات می توانند با قرار دادن قسمت فروش و ارسال به خارج از کشور در سایت خود، این مشتری های کتابخوان را جذب کنند.
 7. ارائه نسخه PDF کتاب ها: امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاقه مندی به مطالعه نسخه های چاپی و سنتی کاهش یافته و عده ای دوست دارند تا این کار را آسان تر انجام دهند. به این منظور وب سایت های انتشارات می توانند با فروش آنلاین نسخه های PDF چنین نیازی را پاسخ گفته و این بخش از مخاطبان را نیز جذب کنند.
 8. جلوگیری از یکنواختی محتوای وب سایت: حوزه فعالیت یک وب سایت نشر می تواند به معرفی و فروش کتاب محدود نباشد. به این منظور می توانید بخشی از وب سایت خود را که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می گیرد به زندگینامه نویسندگان بزرگ اختصاص دهید. این کار موجب افزایش زمان ماندگاری بازدیدکنندگان می شود و در نتیجه وب سایت شما در لیست نتایج جستجو رتبه مناسب تری پیدا می کند. علاوه بر این می توانید در یک قسمت ثابت به طور هفتگی و یا روزانه یک کتاب و یا بخشی از آن را تحلیل و نقد کنید. این قسمت همواره مخاطبان ثابت و همیشگی خواهد داشت.
 9. اعلام اخبار دنیای کتاب: همچنین می توانید اخبار دنیای کتاب و نویسندگان معروف ایران و جهان را در بخشی از وب سایت خود قرار دهید. این کار نیز در افزایش زمان ماندگاری بازدیدکنندگان موثر است.
 10. ارائه اطلاعات کاملی از انتشارات: در بخش معرفی، اطلاعات کاملی را در مورد انتشارات خود مانند تاریخچه و دفاتر فروش و شماره تماس آنها به بازدیدکنندگان ارائه دهید. این کار موجب جلب اعتماد آنها می شود.
 11. فراهم کردن امکان عضویت: امکان عضویت مخاطبان را در وب سایت خود فراهم کنید و در صورت تمایل اعضا، عناوین جدیدترین کتاب ها را از طریق پیام کوتاه و ایمیل به اطلاع آنها برسانید. همچنین در صورت اتمام موجودی نیز می توانید امکان رزرو کتاب را برای اعضا فراهم کنید تا بلافاصله پس از تجدید چاپ به طور مستقیم برای کاربران ارسال و یا از طریق پیام کوتاه موجود بودن کتاب به آنها اطلاع داده شود.
 12. برگزاری طرح های تشویقی: برای تشویق مخاطبان به خرید کتاب می توانید از طرح هایی مانند تخفیف خرید آنلاین استفاده کنید. همچنین می توانید برای افزایش فروش، این طرح ها را با همکاری سازمان هایی مانند آموزش و پرورش و وزارت علوم برگزار کنید.
 13. امکان ثبت نظرات: خوانندگان کتاب دوست دارند نظرات خود را به گوش نویسندگان و یا مترجمان برسانند. می توانید در قسمت معرفی هر کتاب قسمتی را نیز برای نظرات و پیشنهادات خوانندگان قرار دهید. این کار موجب تشویق کاربران به بازدید از وب سایت شما می شود و در صورت مثبت بودن نظرات میزان فروش آن کتاب را بالاتر می برد.
 14. امکان جستجوی موثر: ایجاد یک قسمت برای جستجوی بر اساس نام کتاب، نام نویسنده و یا نام مترجم موجب می شود تا بازدید یک کاربر از وب سایت شما موثر و با نتایج مطلوب همراه باشد. در نتیجه هم امکان خرید آنلاین کتاب افزایش می یابد و هم احتمال بازگشت دوباره بازدیدکننده به وب سایت شما بیشتر می شود.

 

نکات عمومی که در طراحی یک وب سایت انتشارات باید رعایت کرد

 1. رعایت استانداردهای طراحی: توجه کنید که کاربران با مرورگرها و دستگاه های مختلفی مانند موبایل، تبلت و کامپیوتر از وب سایت شما بازدید می کنند، در نتیجه برای جذب تمام این مخاطبان، وب سایت شما باید قابلیت اجرا در تمام مرورگرها و دستگاه ها را داشته باشد.
 2. مطالب و محتوای سایت: دقت کنید که هرچقدر یک وب سایت زیبا طراحی شود اما محتوای مورد نظر مخاطبان را نداشته باشد اقبال چندانی ندارد. در واقع کاربران برای دیدن رنگ و نقش به یک وب سایت مراجعه نمی کنند، آنها به دنبال اطلاعات مفید در مورد کتاب های مورد علاقه خود هستند. طراحی زیبا تنها به بهتر دیده شدن محتوای وب سایت کمک می کند.
 3. بروز رسانی وب سایت: یکی از عواملی که موجب افزایش تعداد مخاطبان و بهبود رتبه یک وب سایت می شود به روز رسانی منظم آن است. در واقع یک وب سایت برای حفظ مخاطبان خود باید همواره مطالب جدیدی در خود داشته باشد. پس مدیران یک وب سایت همواره تلاش کنند با ارائه مطالب جذاب به مخاطب اطلاع دهند که این سایت هنوز زنده است.
 4. ساده سازی فرآیند خرید: فرآیند خرید را پیچیده و به صورت زنجیروار طراحی نکنید. تلاش کنید تا این فرآیند با حداقل کلیک انجام شود. زیرا کاربران یک وب سایت انتشاراتی در رده های سنی مختلف قرار دارند و میزان آشنایی آنها با اینترنت به یک اندازه نیست.
 5. طراحی ساده و بهینه: در کنار استفاده بهینه از تمام فضای موجود در وب سایت تلاش کنید تا این کار موجب شلوغی صفحات و در نتیجه کلافگی و سردرگمی بازدیدکنندگان وب سایت نشود. ازدحام بیش از حد صفحات یک وب سایت موجب می شود تا بازدیدکننده به جای تمرکز بر قسمت های مهم به سرعت از آن صفحه خارج شود.