طراحی وب سایت آژانس مسافرتی و گردشگری | رسام وب

 طراحی سایت آژانس مسافرتی و گردشگری

طراحی سایت آژانس مسافرتی

با ورود اینترنت به زندگی همه چیز از شکل سابق خارج شده است و روند زندگی با آمدن تکنولوژی چهره ای دیگر به خود گرفته است. اگر در گذشته قصد سفر و یا دیداری داشتید با خانواده یا دوستان هماهنگی می کردید و سپس به سفر مذکور می رفتید، همه ی ما یک یا چند خاطره از تورهای زیارتی محل یا اردوهای فامیلی را به یاد داریم. ولی اکنون سطح دید و انتظارات مردم بالا رفته است و ارتباطات و روند گسترش رسانه ها انتظارات جدیدی را برای مردم به وجود آورده اند.
مردم دوست دارند مکان های مختلفی را که در شبکه های تلویزیونی یا ماهواره ای دیده اند ببیننند آنها می خواهند سوای گشت و گذار، فرهنگ مردم و بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری را از نظر بگذرانند و اگر این را در نظر داشته باشید که مردم اکنون آگاهتر و در عین حال تنبل تر از دیروز شده اند و همه چیز را مهیا و حی و حاضر می خوهند دیدتان به مسافرت کلا عوض می شود. مردم دلشان می خواهد همه ی اینها را یک جا داشته باشند و به دست آورند و در اینجاست که نیاز مردم به داشتن اطلاعات کافی در یک جای متمرکز پدیدار می شود.
اگر تا امروز به یک مسافرت رفته باشید بدون در نظر گرفتن مقصد و ویژگی های آن احتمالا به اطلاعات و … مختلفی نیاز پیدا کرده اید. اطلاعاتی در باره جغرافیای منطقه و آداب و رسوم مردم آن، هتل ها و قیمت های آنها، جاذبه های گردشگری و حتی آب و هوا از جمله این موارد هستند. بنابراین پیدا نمودن راه حل هایی برای تمامی این نیازها برای مسافرانی که به تازگی وارد یک شهر یا کشور شده اند همراه با چالش های فراوانی همراه خواهد بود.
ابتدا فکر ایجاد وبسایتهایی برای آژانس مسافرتی در کشورهای توسعه یافته شکل گرفت که آژانس های مسافرتی برای رونق امور خود به صورت آنلاین و تورهای مسافرتی خود یک وبسایت احداث کردند و ضمن معرفی خود، کاربران را با نوع و حوزه ی سفری که انجام می دهند آشنا کردند. بعدها برای همه چیز در وبسایت کار گسترده ای صورت پذیرفت تا ضمن آسودگی خیال آژانس های مسافرتی از اطلاعات دهی کافی به مشتریان، مسافرین نیز از این روند بسیار راضی بودند.
اگر می خواهید بدانید که می توان چنین وبسایتی در ایران نیز داشت باید بگوییم بله، آژانس های مسافرتی که به طور سنتی و با مراجعه فیزیکی مشتریان امور مرتبط با سفر مانند اخذ ویزا و بلیط را انجام می دهند می توانند با راه اندازی یک وب سایت هم فرآیند پیش از سفر را برای مشتری های خود آسانتر و سریعتر کنند و هم موجب افزایش مشتری و بهبود کسب و کار خود شوند. در نتیجه وقتی به تمام نیازهای مسافران پاسخ داده شود، آنها از سفر خود لذت می برند و این کار موجب می شود تا از خرید از آژانس یا وب سایت شما خاطره خوبی داشته باشند و شما را به دوستان و آشنایان خود نیز معرفی کنند. اما یک وب سایت آژانس مسافرتی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله سعی می کنیم شما را با تعدادی از سرویس های جذاب که موجب جلب بیشتر مشتری و رضایت آنها می شود آشنا کنیم.

ویژگی های یک وب سایت آژانس مسافرتی

1. معرفی تورهای مسافرتی:

باید در صفحه اصلی وب سایت خود در قسمتی که مخاطب توجه زیادی به آن دارد (برای مثال در ابتدا یا میانه صفحه) تمام تورهای مسافرتی که در حال حاضر به مشتریان خود ارائه می دهید را معرفی کنید. بهتر است در همان صفحه اصلی قیمت هر تور را هم درج کنید. زیرا عده ای با توجه به میزان پول خود سفر می کنند و به دنبال تورهایی با قیمت هایی در حد پس انداز خود هستند. در صفحه مرتبط با هر تور باید اطلاعات کاملی مانند تعداد روزهای تور، قیمت اتاق ها و خدماتی که در ازای وجه دریافتی به مشتریان ارائه می شود را بیان کنید. اگر بعضی از این تورها خارجی هستند شما باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و فرم مشخصات مسافر را نیز در این قسمت قرار دهید.
2. معرفی هتل های طرف قرارداد:

یکی از مهم ترین بخش های یک سفر محل اقامت مسافرین است شما باید در قسمتی دیگر از صفحه اصلی، هتل های طرف قرارداد با آژانس مسافرتی خود را معرفی کرده و همراه با آن تصاویر و اطلاعات مفید و جذاب از هتل، امکانات هتل، اتاق های هتل به بازدیدکنندگان سایت معرفی کنید و در صفحه مربوط به هر هتل ویژگی هایی دیگر محل اقامت را اعم از فواصل هتل تا فرودگاه و ایستگاه مترو و مراکز فروشگاهی و نمایشگاهی را بیان کنید.
3. طراحی یک سیستم جستجو:

با طراحی یک سیستم جستجوی پیشرفته به مشتریان خود کمک کنید تا به راحتی به جستجوی پروازها و هتل های داخلی و خارجی مختلف بپردازند. در قسمت جستجوی هتل ها، کاربر با وارد کردن شهر مقصد، تاریخ ورود و خروج، نوع هتل و تعداد اتاق ها به فهرستی از هتل های مورد نظر خود دست می یابد و به راحتی می تواند آنها را باهم مقایسه کند. همچنین در قسمت پروازها نیز با وارد نمودن شهر مبدا و مقصد، کلاس پروازی، تاریخ رفت و برگشت و تعداد بزرگسالان و کودکان می تواند پرواز مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کند.
4. دریافت آنلاین مدارک:

به منظور افزایش سرعت و کاهش اتلاف زمان و رضایت مشتریان بسیاری از مدارک مورد نیاز برای سفر را به صورت آنلاین از آنها دریافت کنید. این کار گذشته از ساده تر و راحت شدن کارتان ، میزان حرفه ای بودن آژانس شما را نیز نشان می دهد و تاثیر زیادی در ماندگاری مشتری ها خواهد داشت.
5. ارائه اخبار و مطالب درباره جاذبه های گردشگری:

ارائه اطلاعات و مطالب مفید و جذاب درباره جاذبه ها و اماکن گردشگری مانند کاخ ها، برج ها و موزه ها موجب افزایش تعداد بازدیدکنندگان و در نتیجه بهبود رتبه یک وب سایت در موتورهای جستجو می شود. شما باید این بخش را با محتوای خاص و جذاب پر کنید زیرا این بخش علاوه بر مسافران، بازدیدکنندگانی که تنها قصد کسب اطلاع و آگاهی دارند را نیز به خود جذب می کند. این بخش را نیز باید در صفحه اصلی وب سایت خود قرار دهید تا کاربران به راحتی آن را پیدا کنند.
6. دسته بندی کردن تورها:

تورها را بر اساس شهر، کشور، قاره و قیمت دسته بندی کنید. با این کار جستجوی بازدیدکننده در وب سایت مفیدتر خواهد بود و احتمال انتخاب گزینه مطلوب تر را بالا خواهد برد.
7. ارائه پکیج های ویژه و ارزان:

می توانید با ارائه پیشنهادهایی با تخفیف های ویژه و در بازه های زمانی کوتاه (چند ساعت تا چند روز) بازدیدکنندگان را به خرید این پکیج ها ترغیب کنید. این تخفیف های ویژه باید در صفحه اصلی وب سایت قرار گیرد تا بازدیدکنندگان را به راحتی جذب کنند.
8. ایجاد پانل کاربری:

با ایجاد یک پانل کاربری و عضوگیری می توانید سرویس های بیشتر و ویژه ای به اعضا ارائه دهید. تخفیف های ویژه اعضا و یا اطلاع رسانی از طریق پیام کوتاه و ایمیل درباره تورهای جدید و با قیمت ارزان از جمله این سرویس ها هستند.
9. افزایش درآمد با تبلیغات:

بسیاری از مشاغل مرتبط با تفریح و تجارت مانند نمایندگی های برندهای معتبر و یا هتل ها و پارک ها و مراکز تفریحی آماده ارائه آگهی به وب سایت های مسافرتی و گردشگری هستند. بنابراین یک آژانس مسافرتی می تواند با ایجاد یک وب سایت علاوه برا ارائه خدمات بهتر به مشتریان، درآمد خوبی نیز از تبلیغات داشته باشد. بهتر است به ساختن قسمتی در سایت برای این امر نیز مبادرت کنید.
10. راهنمای درج شکایات:

ممکن است تعدادی از مشتریان شما پس از سفر انتقادات و شکایاتی از نحوه ارائه خدمات مانند هتل ها و پروازهای داخلی و خارجی داشته باشند. ایجاد یک قسمت برای ثبت شکایات و پیگیری دقیق آنها و جلب رضایت مشتریان می تواند آنها را دوباره نسبت به خرید از آژانس شما تشویق کند. زیرا مسئولیت پذیری و جبران زیان موجب جلب اعتماد می شود.
11. راهنمای خرید آنلاین:

این امکان را در نظر بگیرید که شاید تعدادی از مشتریان وب سایت شما مهارت لازم برای خرید اینترنتی را نداشته باشند. بنابراین بهتر است در قسمتی از وب سایت یک فهرست بازشونده طراحی کنید که در آن راهنمایی های لازم برای خرید بلیط و یا تورهای مسافرتی را به سادگی و با ارائه تصاویر در قالب PDF ارائه دهد.
12. چندزبانه کردن سایت:

بازدیدکنندگان یک وب سایت آژانس مسافرتی ممکن است از زبان ها و ملیت های مختلف باشند. ارائه خدمات به چندین زبان رایج مانند انگلیسی، چینی، عربی و فرانسوی می تواند در جذب این مشتری ها موثر باشد. اگر در وب سایت خود درباره جاذبه های گردشگری ایران مطالب خوبی را ارائه کرده باشید، چندزبانه بودن وب سایت موجب می شود تا گردشگران خارجی پیش از سفر به ایران از مطالب موجود در وب سایت شما برای کسب آگاهی بیشتر استفاده کنند.
13. ارائه اطلاعات کامل از آژانس مسافرتی:

در صفحه اصلی در قسمت پایین آن اطلاعات کاملی درباره آژانس مسافرتی خود به بازدیدکنندگان ارائه دهید. این اطلاعات می تواند شامل تاریخچه و مدت زمان فعالیت، آدرس دفاتر، ایمیل و شماره تماس ها باشد. معمولا در این قسمت آرم شرکت و همچنین جوایز اهدایی به آژانس مسافرتی، ای نماد و سایر موارد لازم از جمله شماره ثبت وجود دارد. این کار سبب ایجاد حس اعتماد می شود و باعث برانگیخته شدن اعتماد کاربران اینترنتی به شما می شود.
با رعایت تمام موارد لازم و افزودن محتوای جذاب و گیرا، شما می توانید سایتی پرقدرت برای آژانس مسافرتی خود داشته باشید که از هر نظر کارا و پرقدرت عمل می کند و می تواند مخاطب را به سمت شما جذب کند. در هر چیزی که حساسیت لازم نباشد برای انجام موارد لازم و به روز برای سایتتان باید حساسیت به خرج دهید و آن را با دقت انجام دهید.