ثبت طرح صنعتی در تبریز | رسام وب
Design-business-cards-in-ardabil-80x80
چاپ کارت ویزیت در اردبیل
دسامبر 13, 2017
عکاسی-صنعتی-در-اردبیل-80x80
عکاسی صنعتی در اردبیل
دسامبر 19, 2017
نمایش همه

ثبت طرح صنعتی در تبریز

طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی در تبریز

ثبت طرح صنعتی : ثبت ایده و اختراع که ازطریق وکیل کارآزموده و متخصص اداره مالکیت صنعتی انجام میشود را گویند که در ثبت طرح صنعتی فرد مورد نظر شکل و فرم و ظاهر محصولی را که اختراع یا طراحی نموده به ثبت میرساند.
در ثبت طرح صنعتی چه چیزی اهمیت دارد؟
1- نوآوری در فرم و ظاهر
2- کاربرد عملی طرح
منظور از نوآوری و کاربرد طرح این می باشد که اگر طرح مورد نظر تازه و جدید باشد اما کاربردی نداشته باشد یا غیر قابل مصرف باشد در این صورت طرح مورد نظر به ثبت نخواهد رسید .
در ثبت طرح صنعتی همچنین باید در نظر گرفت که آنچه که به عنوان طرح صنعتی در پایگاه مالکیت معنوی به کار برده می شود،فرم و شکل ظاهری یک طرح می باشد نه کارکرد فنی یک سازه و دستگاه.در صورتی که طرح مورد نظر نوآوری از لحاظ شکل ظاهری داشته باشد به عنوان طرح صنعتی به شمار میآید و در صورتی که کاربرد آن متفاوت باشد جزو طرح صنعتی محاسبه نمی شود . برای مثال ، فرش و سرامیک و کاشی و دستگیره در و انواع بسته بندی ها و غیره می توانند به عنوان طرح صنعتی به ثبت برسند. بنابراین می توان این گونه بیان نمود که طرح صنعتی در بیشتر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی محصولات همچون محصولات نام برده شده می باشد و از دیدگاه قانون مالکیت معنوی یک طرح صنعتی به زیبایی و تزئینات محصولاتی از قبیل پوشاک و صنایع دستی و اسباب بازی و بسته بندی محصولات و لوازم برقی و بسیاری از موارد دیگر شامل می شود.در قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح صنعتی با این تعریف آمده است که هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ و شکل های سه بعدی با خطوط به گونه ای که شکل و ظاهر یک محصول یا فرآورده صنعتی را تغییر دهد طرح صنعتی به شمار میآید.در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی شود.

مراحل ثبت طرح صنعتی:

1- از جمله قدم های اولیه و مراحل ثبت طرح صنعتی ورود به سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعتی می باشد.
2-در مرحله بعد پر کردن و تکمیل اظهارنامه اینترنتی باید انجام شود.
3- کارشناسی کردن و مورد بررسی قرار دادن طرح مورد نظر از نظر داشتن یا نداشتن ایراد نیز از موارد دیگری می باشد که در ثبت طرح صنعتی انجام می شود.
4- در مر حله بعد در صورت پذیرش ثبت طرح صنعتی ابلاغیه صادر می شود.
5- در مرحله بعدی برای تکمیل پرونده ی فیزیکی در اداره ثبت طرحهای صنعتی و متقاضی مورد نظر باید حضوری مراجعه و اقدام نمایند .
6- هزینه های لازم برای ثبت باید پرداخت شود .
7- شماره ثبت طرحهای صنعتی باید دریافت شود.
8- طرح مورد نظر باید به روزنامه رسمی ارسال شود تا چاپ گردد .
9- آگهی مورد نظر صادر شود .
10- باید از اداره ثبت طرح صنعتی سند تصدیق دریافت شود .
انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی : هرگاه که تقاضای ثبت طرح صنعتی مورد پذیرش مرجع ثبت قرار گرفت مراتب ثبت طرح به متقاضی مورد نظر اعلام می شود و فرد متقاضی باید جهت پرداخت کردن هزینه های مربوط به ثبت طرح صنعتی و انتشار آگهی اقدام نماید .
آگهی مزبور شامل مراحل زیر می باشد :
1- تاریخ و شماره ی اظهارنامه
2- تاریخ و شماره ثبت طرح صنعتی
3- نام و نشانی طراح باید ذکرگردد مگر زمانی که خود طراح غیر از این را بخواهد
4- نام و محل سکونت متقاضی یا نماینده وی
5- ذکر کالا یا طبقه ای که طرح مورد نظر مربوط به آن می باشد
6- در صورت موجود بودن تاریخ و محل و شماره حق تقدم باید اعلام شود
7- در صورت ارائه ماکت اشاره کردن به آن
8- عکس و تصاویری که طرح را معرفی میکنند و تصویر رنگی و غیر رنگی بودن آن
9- مدت اعتبار ثبت
مدت زمان اعتبار یک طرح صنعتی پنج سال می باشد که از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن شروع می شود و در صورتی که متقاضی بخواهد می توانند برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگری پس از پرداخت هزینه مربوط تمدید شود.پس از انقضای هر دوره که از پایان دوره شروع می شود یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه ، تمدید گردده و جریمه تاخیر نیز در نظر گرفته می شود .

جهت اطلاعات بیشتر در مورد ثبت برند در تبریز ، ثبت شرکت در تبریز و انجام امور ثبتی در تبریز با تیم رسام وب تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دو =